en_GBpl_PL
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Search in posts
Search in pages

Marcin Malmon

MRICS REV

Szczerze o nieruchomościach

Tekst przeczytasz w < 1 min.
Print Friendly, PDF & Email

Żyjemy w ciekawych czasach. Chyba jeszcze nigdy za życia tego pokolenia nie obserwowaliśmy tak szybkich zmian w naszym otoczeniu. Sztuczna inteligencja już sie czai za rogiem a tu nagle zaskakuje nas pandemia i przemodelowuje znacząco rynek nieruchomości. W mojej ocenie mamy do czynienia z nowym trendem dotyczącym projektowania budynków bezpiecznych pod względem sanitarnym i epidemicznym w stopniu znacznie większym niż dotychczas. Ot taka ciekawa nowa forma wciąż przecież świeżego pojęcia „well-building”. Nie wyobrażam sobie, aby już za chwilę szanujący się rzeczoznawca nieruchomości komercyjnych mógł pomijać ten element w swoich wycenach.

Zdecydowanie jest to dobry kierunek. Moim zdaniem, wykorzystanie tego rodzaju technologii stanie się lada chwila długotrwałym trendem na rynku nieruchomości. Wykorzystanie materiałów utrudniających rozwój patogenów (np. na poręczach, klamkach, wszelkich uchwytach), naświetlanie promieniami UV wnętrz wind, czy wreszcie wykorzystanie jonów srebra lub UV do oczyszczania powietrza stanie się absolutnym wymogiem dla budynków klasy A i nie tylko. Obiekty handlowe dzięki temu będą walczyć o foot fall a biurowe będą w ten sposób „przekonywać”, że są równie bezpieczne jak home office. Nawet po ustaniu pandemii obawy o nadejście kolejnej nie wygasną całkowicie i te technologie zostaną z nami na dłużej albo na zawsze. Tym razem będzie to znacznie silniejszy bodziec niż w przypadku certyfikatów ekologicznych. Bycie eko jest ważne dla wielu osób ale nie tak kluczowe jak ochrona życia i zdrowia. Dlatego ten trend będzie znacznie silniejszy.

Może przy tej okazji w Polsce przyspieszy trend ochrony pracowników przed smogiem. Dzisiaj wciąż jeszcze mało kto wie jak często zmieniane są filtry klimatyzacji a w naszych warunkach tak być nie powinno. Z pewnością nie będziemy długo czekać na odzwierciedlanie tych elementów w wycenach nieruchomości komercyjnych, z czasem także pozostałych. Niedługo dotkną nas ważne zmiany prawa UE dotyczące obowiązkowych eko-modernizacji. Nie zdziwię się, jeśli te obowiązki zostaną także rozszerzone o kwestie sanitarne.

secretcats.pl - tworzenie stron internetowych